[siteorigin_widget class=”WP_Widget_Media_Image”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”WP_Widget_Media_Image”][/siteorigin_widget]

Premiere på Dragør Revyen

Efter en pause sidste år på grund af coronapandemien kunne Dragør Revyen i fredags atter byde gæster indenfor til en festlig premiere

Af Birgit Buddegård

Dragør Forts teatersal dannede ramme om premieren på Dragør Revyen 2021, der med hele 28 numre må siges at være tilbage i fuld vigør efter coronapausen sidste år.

På scenen dannede en enkel scenografi bagtæppe for det unge skuespilteam, der leverede en række af sketcher, monologer og dialoger i hurtig rækkefølge – og i et perfekt samarbejde med en særdeles veloplagt kapelmester, der i løbet af forestillingen ofte trådte ud over rammerne bag tangenter og aktivt bidrog til underholdningen.

Der var satiriske hints til tidsånden i almindelighed, hvad enten det gjaldt coronarestriktioner, vinterbadning, ligestilling eller metoo-bevægelsen – samt naturligvis også numre, der relaterede direkte til det lokale liv i Dragør – ikke mindst et flot leveret nummer om det kommende kommunalvalg, som fik hele salen til både at give los for lattermusklerne – og ikke mindst synge med.

Naturligvis kom Dragør-gæssene på scenen, og Dragør Borgelige Skyttelag blev også taget under kærlig behandling af de veloplagte skuespillere.

Det vil være hensynsløst over for et kommende publikum at røbe pointerne i de forskellige numre, men premierepublikummet tog særdeles godt imod revyen, som over for Dragør Nyt både i pausen og efter forestillingen blev varmt og begejstret omtalt som frisk, levende og meget underholdende.

Tradition og fornyelse

Musikken bestod både af gammelkendte revymelodier fremført med nye tekster og nyskrevet musik særligt til Dragør Revyen.

(Artiklen fortsætter efter billederne).

Revy-holdet 2021

På scenen: Daniel Spenner, Emilie Bjørn Kilting, Katja Ordon Larsen og Mathias Andersen. 

Kapelmester: Jens Trygve Dreijer.

Instruktør: Thomas Findval Sølvskov.

[siteorigin_widget class=”WP_Widget_Media_Image”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”WP_Widget_Media_Image”][/siteorigin_widget]
Teksterne er skrevet dels af skuespillere og instruktør ligesom lokale tekstforfattere har bidraget.

Med tanke på den tilstundende juletid optrådte hele holdet med et julemedley rummende alle de kendte og elskede julemelodier – som resulterede i begejstrede klapsalver og piften fra salen, før de afsluttede revyen med Sebastians melodiske og smukke »Lille Hjertesang«.

Som det sig hør og bør ved en premiere var der blomsterbuketter til de optrædende, hvorefter publikum fornøjede sig med champagne og kransekage ved den efterfølgende premierefest. Her udtrykte de glade skuespillere til Dragør Nyt stor begejstring over den flotte modtagelse, revyen fik på aftenen.

Revyen spiller frem til lørdag 27. november. Yderligere info: www.dragoerrevyen.dk

[siteorigin_widget class=”WP_Widget_Media_Image”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”WP_Widget_Media_Image”][/siteorigin_widget]

Fik du læst?