Formel aftale med CTR på plads

Kommunalbestyrelsen har netop lavet den formelle rammeaftale med Centralkommunernes Transmissionsselskab (CTR), som skal levere fjernvarme til Dragør – hvis altså der er nok tilslutning til at udrulle den i Dragør.

Endnu et skridt er taget mod at have alle de tekniske ting omkring fjernvarmen på plads, selvom det endnu ikke er afklaret, om der er 65 procents tilslutning til fjernvarme i Dragør, så projektet kan udrulles.

Men kommunalbestyrelsen har netop godkendt aftalegrundlaget for samarbejdet med Centralkommunernes Transmissionsselskab (CTR), der skal levere fjernvarme ud i rørene i Dragør.

Aftalen betyder blandt andet, at Dragør Kommune skal stille en sikkerhed på 374 millioner kroner over for CTR, så CTR sikrer sig, at de får deres penge, selvom Dragør Fjernvarme skulle vælge at opsige leveringsaftalen, før investeringerne er afskrevet.

Omvendt giver CTR en rabat på 37 millioner kroner fordelt over de første fem år af den tid, de skal levere fjernvarme, fordi de får tildelt forsyningspligten over for Dragør Fjernvarme.

Aftalen med CTR er både blevet behandlet og godkendt i Klima-, By- og Erhvervsudvalget og i Økonomiudvalget, før den blev godkendt i kommunalbestyrelsen torsdag den 22. maj.

Liste T bad om at få sagen udsat, fordi de tre medlemmer herfra mente, at der var for mange uklare punkter i aftalen, så der burde være holdt et temamøde. Det var der dog ikke flertal for. Det var der til gengæld for at vedtage rammeaftalen med CTR.

Fik du læst?