Sommerkalenderen for »Tidsrejsen 2« er kommet

Fredag den 13. juni kom efterfølgeren til »Tidsrejsen 2«. Jeg var inde og se forpremieren på de tre første afsnit sammen med min voksne kollega Freja Bundvad, og vi blev begge positivt overraskede.
Børnereporteren fik mulighed for at interviewe seriens hovedrolleindehavere. Her er det Lærke Krabbe De Waal, der spiller Holly. Foto: Freja Bundvad.

Denne artikel er skrevet af Dragør Nyts børnereporter, Laura Videbæk, på 13 år. Laura har selv stået for interviews og tekst.

Da julekalenderen Tidsrejsen 2 fra december var færdig, troede de fleste af os, at eventyret var slut, men det var det slet ikke.

For i slutningen af afsnit 24 sagde de ikke farvel og tak, men nærmere på gensyn. Det blev nemlig fortalt, at der ville komme en sommerkalender, Arven efter Drago.

Jeg var til forpremiere på de tre første afsnit i Empire Bio på Nørrebro sammen med skuespillerne og alle dem bag kameraet.

Middelalderen ligger på Falster

Til forpremieren var der tid til rød løber og små interviews, så derfor mødtes jeg og snakkede med Lærke Krabbe De Wall, der spiller Holly, og Julian Brix, der spiller Laurentius, fra Arven efter Drago. De var også begge med i julekalenderen.

Inden premieren blev der stillet op til fotos på den røde løber. Foto: Freja Bundvad.

Det meste af sommerkalenderen foregår i middelalderen, og derfor spiller Dragør en mindre rolle end i julekalenderen. Middelalderen ligger nemlig på Falster – eller det vil sige, at middelalderkulissen, der er med i både sommer- og julekalender, ligger på Falster.

Det er ikke kun tidsalderen og geografien, som er anderledes end julekalenderen. Lærke fortalte også, at det var anderledes at filme den.

»Jeg synes, at den er meget anderledes i forhold til julekalenderen. Der er færre skuespillere, og det var mest scener med tre andre og mig,« sagde hun.

Imens fortalte Julian, at vi skal glæde os til serien:

»Jeg synes, at serien er blevet vildt god.«

Så var der ikke mere tid, før vi skulle se den, så Freja og jeg greb popcorn og sodavand og gik op mod salen.

En god serie

Inden vi skulle se de tre afsnit, fortalte DR’s fiktionschef, Henriette Marienlund, om serien og gav en stor tak til alle

»Tak til alle jer her i salen, der har været med til at producere serien – foran og bagved kameraet. I har lavet en formidabel indsats,« sagde hun, og så fik vi lov til at se de første tre afsnit.

Efter afsnittene kom Sælma Alakhir fra DR Ultra, og vi lærte alle dansen fra afsnit 2. Så sluttede vi af og kunne gå hjemad. Freja og jeg var begge meget positivt overraskede og synes helt klart, at det er en god spinoff på julekalenderen. Jeg havde måske haft lidt bange anelser i forhold til, om Tidsrejsen-universet ville fungere uden for julekalendergenren, men mine bange anelser blev gjort til skamme. Det var helt klart bedre end forventet.

Så læn jer tilbage, spis noget is i det gode vejr, og tænd for en dejlig sommerkalender.

Fik du læst?